W przypadku, w którym nauczyciel spełnia przesłanki do zapewnienia mu okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze, pracodawca powinien mu takie okulary zapewnić bez względu na to, czy jego stanowisko znajduje się w wewnętrznym wykazie stanowisk uprawnionych do takich okularów. Wynika to z faktu, że rozporządzenie jest aktem nadrzędnym nad wewnętrznymi regulacjami danego pracodawcy. Tablica interaktywna lub monitor interaktywny mogą być traktowane jak monitor ekranowy. Jeśli nauczyciel korzysta z takiej tablicy w czasie lekcji przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, to można uznać, że pracuje przy monitorze ekranowym, a tym samym, jeśli otrzyma od (wyłącznie!) lekarza medycyny pracy zalecenie stosowania okularów korygujących wzrok, to pracodawca powinien mu takie okulary zapewnić.
Okulary dla pracownika
W myśl § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej – czyli wstępnych, okresowych lub kontrolnych – wykonanych zgodnie z art. 229 Kodeksu pracy, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Ze względu na to, że powyższy przepis jest bardzo ogólny, pracodawca w wewnętrznym akcie prawnym (np. regulaminie, zarządzeniu, decyzji itp.) powinien określić szczegółowe zasady przydziału okularów, w szczególności kwotę refundacji, czasokres ich używalności, a także ewentualnie termin, w jakim pracownik może się ubiegać o zwrot kosztów zakupionych przez siebie okularów.
Ważny jest czas pracy przy monitorze
Zgodnie z definicją pracownika zawartą w przywołanym rozporządzeniu, pracownik to osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Tym samym czas pracy przy komputerze to kolejna przesłanka, która musi być spełniona w celu legalnej refundacji kosztów poniesionych na zakup takich okularów.
W przypadku, w którym nauczyciel spełnia przesłanki do zapewnienia mu okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze (faktycznie pracuje powyżej 4 godzin dziennie przy obsłudze komputera, a dodatkowo otrzymał zalecenie lekarza, żeby takie okulary stosować), pracodawca powinien mu takie okulary zapewnić bez względu na to, czy znajduje to potwierdzenie w wewnętrznym wykazie stanowisk uprawnionych do takich okularów, czy też nie. Wynika to z faktu, iż rozporządzenie jest aktem nadrzędnym nad wewnętrznymi regulacjami danego pracodawcy.
Pojęcie monitora ekranowego
Należy także wyjaśnić, że powyższe rozporządzenie definiuje pojęcie monitora ekranowego, jako „urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu” (§ 2 pkt 1). Pracownik, w rozumieniu przytoczonego rozporządzenia, to każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4).
Tablica interaktywna lub monitor interaktywny spełniają przesłanki wynikające z przywołanej powyżej definicji i mogą być traktowane jak monitor ekranowy. Jeśli więc nauczyciel korzysta z takiej tablicy w czasie lekcji przez co najmniej połowy dobowego wymiaru czasu pracy, to można uznać, że pracuje przy monitorze ekranowym, a tym samym jeśli otrzyma od lekarza medycyny pracy (ale tylko od takiego lekarza!) zalecenie stosowania okularów korygujących wzrok, to pracodawca powinien mu takie okulary zapewnić.
Czasami nauczyciel nie pracuje powyżej 4 godzin przy monitorze ekranowym, ale przynosi zaświadczenie od lekarza z zaleceniem okularów korygujących wzrok. W praktyce przyjmuje się zatem, że chodzi o co najmniej 4 godziny dziennie. Skoro nauczyciel nie pracuje przy komputerze tyle czasu, to nie nabywa prawa do refundacji okularów bez względu na zapisy w orzeczeniu lekarskim. Niemniej jednak skoro nauczyciel takie zalecenie otrzymał, to powinien się do niego stosować, zapewniając sobie okulary we własnym zakresie.