Czy dłużnik ma wpływ na zmianę banku

Chodzi o umowy zbycia należności bankowych zabezpieczonych hipoteką sprzed 7 marca 2019 r., jeśli wniosek o ujawnienie przeniesienia hipoteki złożono po tej dacie.

Od tego dnia usunięto z art. 95 prawa bankowego wymóg uzyskania zgody właściciela nieruchomości na wpis nowego wierzyciela hipotecznego. W tej sprawie rok wcześniej PKO BP przejął wierzytelność z umowy kredytu udzielonego frankowiczom przez Nordea AB, ale o wpisywanie go do księgi wieczystej jako wierzyciela hipotecznego bank wystąpił już po zmianie przepisów.

– Gdyby SN uznał, że nabywca wierzytelności (PKO) nie miał podstaw do wpisu jako wierzyciela (co uczynił sąd wieczystoksięgowy), to oznaczałoby, że nie jest wierzycielem frankowiczów i nie powinni mu płacić aktualnie rat – wskazuje ich pełnomocnik mec. Barbara Garlacz.

Sygnatura akt: III CZP 56/20
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności