Co wybór Bidena na prezydenta USA będzie oznaczał dla prywatności oraz cyberbezpieczeństwa?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Janis Kastenbaum będącej partnerem
w Perkins Coise, po nowym prezydencie USA możemy spodziewać się większego zainteresowania kwestiami prywatności.

Federalne przepisy z zakresu prywatności

Przez ostatnie 18 miesięcy oba obozy polityczne w Stanach Zjednoczonych pracowały nad projektami propozycji regulujących federalne ustawodawstwo dotyczące prywatności. Jesienią starania zaowocowały ustawą o ustanowieniu amerykańskich ram zapewniających dostęp do danych, przejrzystość i odpowiedzialność (SAFE DATA Act Setting an American Framework to Ensure Data Access, Transparency, and Accountability Act).

Administracja Bidena wywołała falę optymizmu w zakresie ustawodawstwa dotyczącego prywatności. Zarówno Demokraci, jak i Republikanie są zainteresowani jego propagowaniem oraz kompleksowym ustawodawstwem w tym zakresie.

Jak podkreślił Alan Charles Raul (partner w Sidley Austin), nie było to priorytetem w trakcie prezydentury Donalda Trumpa. Zdaniem Raula konieczne jest ujednolicenie systemu ochrony prywatności w gospodarce, która jest nie tylko krajowa, ale również międzynarodowa.

Tarcza Prywatności EU-US oraz transfery danych

Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, to rola jaką może odegrać administracja Bidena, biorąc pod uwagę decyzję „Schrems II” dotyczącą międzynarodowych transferów danych. Janis Kastenbaum stoi na stanowisku, że dzięki zmianie za sterami USA mogą zostać ułatwione negocjacje z Komisją Europejską w kwestii nowej Tarczy Prywatności. Niemniej jednak jak podkreśliła, orzeczenie Schrems II istnieje bez względu na to, kto urzęduje w Białym Domu.

Bez względu na powyższe można mieć jednak nadzieję, że komunikacja na linii USA-UE będzie o wiele skuteczniejsza. Tym bardziej że zwycięstwo Bidena może wpłynąć na większą otwartość niektórych unijnych przywódców.

Cyberbezpieczeństwo

Poza kwestiami prywatności administracja Bidena dużo uwagi poświęci także kwestiom cyberbezpieczeństwa. Alan Charles Raul wskazał w swojej wypowiedzi na raport Komisji Cyberspace Solarium, w ramach którego zaznaczony został powód nieustannych problemów
w zakresie cyberbezpieczeństwa w USA.

Zgodnie z wypowiedzią Raula nadszedł czas na zwiększenie odpowiedzialności rządu
w obronie przed cyberatakami. Stanowią one największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych zarówno pod kątem geopolitycznym, jak i gospodarczym.

Źródło:

https://iapp.org/news/a/what-could-a-biden-administration-mean-for-privacy-cybersecurity/
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności