Chroń swoje dane na co dzień

Według Policji odnotowujemy spadek stwierdzonych przestępstw z wykorzystaniem dokumentów innej osoby, ale cyberprzestępcy ciągle zwiększają swoją aktywność w działaniach dotyczących sektora finansowego. Co niepokojące Polacy przyznają, że nie posiadają umiejętności pozwalających ocenić czy odwiedzana strona jest bezpieczna. Jak również ponad połowa Polaków nie korzysta z narzędzi, które służą do ostrzegania przed wyłudzeniami.

Wzrost aktywności cyberprzestępców, którzy często wykorzystują coraz większą wiedze o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu i jego niedoskonałości powinny skłonić użytkowników do lepszej ochrony swoich danych, bo to ludzki czynnik odgrywa dużą rolę w bezpieczeństwie w sieci.

Korzystając z sieci warto stosować się do tzw. zasad cyberhigieny, które pomogą użytkownikom jak i organizacji w zwiększeniu bezpieczeństwa. Wielokrotnie powtarzane, ale ciągle przez wielu nieprzestrzegane zasady jak np. niedzielenie się hasłami do serwisów czy usług, z których korzysta użytkownik czy udostępnianie informacji w serwisach społecznościowych, a także korzystanie z usług bankowych poprzez otwarte sieci internetowe.

Większość Polaków obawia się, że wyciek danych może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla ich finansów, ale jednocześnie już niewielu zdaje sobie sprawę ze skali zagrożenia. Jedynie połowa zdaje sobie sprawę, że wyciek danych może skończyć się zaciągnięciem kredytu na ich dane, co piąty respondent nie potrafi określić żadnych potencjalnych zagrożeń z tym związanych.

Ważne

Oto krótka lista wskazówek, które mogą pomóc w kontrolowaniu swoich danych osobowych w przypadku dokonywania płatności internetowych: nie korzystaj z otwartych sieci, traktuj wszystkie sms z linkami jako podejrzane i dlatego, nie klikaj w nie, ktoś oferuje Ci szybki zarobek dużych kwot, spadek po nieznanym członku rodzin ignoruj je, to pułapki, skany dokumentów nie powinny być udostępnianie publiczne ani pozostawione jako zastaw za wypożyczony sprzęt. Przy zakupie korzystaj z brokerów płatności i sprawdzaj opinie o sklepie, z których pierwszy raz korzystasz.

Jeśli jednak padniesz ofiarą oszustwa lub kradzieży dokumentów pamiętaj by zgłosić to do odpowiednich służb, zabezpieczyć dokument w banku i powiadom podmiot wydający dokument oraz złóż wniosek o wyrobienie nowego dokumentu.

Źródła: https://alebank.pl/dzien-ochrony-danych-osobowych-jak-sie-lepiej-chronic-przed-cyberzagrozeniami/?id=397900&catid=32532&cat2id=32533
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności