Według Policji odnotowujemy spadek stwierdzonych przestępstw z wykorzystaniem dokumentów innej osoby, ale cyberprzestępcy ciągle zwiększają swoją aktywność w działaniach dotyczących sektora finansowego. Co niepokojące Polacy przyznają, że nie posiadają umiejętności pozwalających ocenić czy odwiedzana strona jest bezpieczna. Jak również ponad połowa Polaków nie korzysta z narzędzi, które służą do ostrzegania przed wyłudzeniami.
Wzrost aktywności cyberprzestępców, którzy często wykorzystują coraz większą wiedze o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu i jego niedoskonałości powinny skłonić użytkowników do lepszej ochrony swoich danych, bo to ludzki czynnik odgrywa dużą rolę w bezpieczeństwie w sieci.
Korzystając z sieci warto stosować się do tzw. zasad cyberhigieny, które pomogą użytkownikom jak i organizacji w zwiększeniu bezpieczeństwa. Wielokrotnie powtarzane, ale ciągle przez wielu nieprzestrzegane zasady jak np. niedzielenie się hasłami do serwisów czy usług, z których korzysta użytkownik czy udostępnianie informacji w serwisach społecznościowych, a także korzystanie z usług bankowych poprzez otwarte sieci internetowe.
Większość Polaków obawia się, że wyciek danych może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla ich finansów, ale jednocześnie już niewielu zdaje sobie sprawę ze skali zagrożenia. Jedynie połowa zdaje sobie sprawę, że wyciek danych może skończyć się zaciągnięciem kredytu na ich dane, co piąty respondent nie potrafi określić żadnych potencjalnych zagrożeń z tym związanych.
Oto krótka lista wskazówek, które mogą pomóc w kontrolowaniu swoich danych osobowych w przypadku dokonywania płatności internetowych: nie korzystaj z otwartych sieci, traktuj wszystkie sms z linkami jako podejrzane i dlatego, nie klikaj w nie, ktoś oferuje Ci szybki zarobek dużych kwot, spadek po nieznanym członku rodzin ignoruj je, to pułapki, skany dokumentów nie powinny być udostępnianie publiczne ani pozostawione jako zastaw za wypożyczony sprzęt. Przy zakupie korzystaj z brokerów płatności i sprawdzaj opinie o sklepie, z których pierwszy raz korzystasz.
Jeśli jednak padniesz ofiarą oszustwa lub kradzieży dokumentów pamiętaj by zgłosić to do odpowiednich służb, zabezpieczyć dokument w banku i powiadom podmiot wydający dokument oraz złóż wniosek o wyrobienie nowego dokumentu.
Źródła: https://alebank.pl/dzien-ochrony-danych-osobowych-jak-sie-lepiej-chronic-przed-cyberzagrozeniami/?id=397900&catid=32532&cat2id=32533