Chmielowiec: Rzecznik pacjentów jak prezes UOKiK

Rzecznik praw pacjenta zapowiada nowelizację ustawy o prawach pacjenta. Co się w niej znajdzie? O tym we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE mówił sam rzecznik pacjentów Bartłomiej Chmielowiec.

Nowelizacja ma skupić się na trzech obszarach: prawach pacjenta, uprawnieniach rzecznika praw pacjenta oraz uregulowania sposobu działania organizacji pacjentów.

Do ustawy ma zostać wprowadzona tzw. tajemnica medyczna, czyli uregulowanie informacji po śmierci pacjenta oraz dokumentacji medycznej.

Rzecznik chce także mieć prawo występowania w postępowaniach administracyjnych na prawach prokuratora. – W ten sposób moglibyśmy wspomóc pacjentów, którzy toczą spory przed sądami administracyjnymi, np. w sprawach refundacji leków – wskazał Chmielowiec.

Rzecznik praw pacjenta chciałby też otrzymać uprawnienia zbieżne z tymi, które ma obecnie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – W praktyce przekładałoby się na to, że już w pierwszej decyzji o stwierdzeniu naruszenia zbiorowych praw pacjenta rzecznik mógłby nakładać określone kary finansowe – wyjaśnił Chmielowiec.

—mat
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności