Budżety samorządów odczują skutki epidemii koronawirusa

W wypowiedzi dla Serwisu Samorządowego PAP Prezes RIO w Krakowie, Pan Mirosław Legutko wskazał, że obecna epidemia koronawirusa, jeżeli nie potrwa długo, będzie miała ograniczony wpływ na lokalne budżety. W ocenie Pana Legutko "W takiej sytuacji, jaką obecnie mamy, jeśli gospodarka zacznie hamować, to się to odbija na wszystkich dziedzinach, w tym, na samorządach. Natomiast budżety JST mogą ucierpieć głównie jeśli chodzi o udział w PIT, w sytuacji jeśli ludzie mniej zarobią, oraz poprzez udział w CIT, jeśli kryzys dotknie firm. Bo subwencja jest obliczana z rocznym opóźnieniem". Spadek wpływów z CIT miałby dotknąć przede wszystkim dużych miast. Mniejsze dochody z PIT stanowiłyby istotny problem dla gmin, które w ostatnich latach otrzymywały w tym zakresie znaczące dochody. Zdaniem Prezesa RIO w Krakowie „Część jednostek przyzwyczaiła się do takiego ekstra, nieplanowanego dochodu. Może się okazać, że w wyniku epidemii, w tym roku już tego nie będzie. Chociaż na tym etapie to wszystko jeszcze za krótko trwa. Wszystko zależy od tego jak długo będzie trwała epidemia”.

Pan Prezes zwrócił również uwagę na zmianę w trybie pracy inspektorów RIO: "Zawiesiliśmy na dwa tygodnie prace w terenie inspektorów kontroli. Wiem, że wielu innych prezesów RIO zrobiła podobnie. Obecnie nasi inspektorzy pracują oni zdalnie. Myślę, że przez tydzień lub dwa będą mieli co robić, opracowując m.in. arkusze kontroli oraz zalecenia pokontrolne. Ale co będzie potem tego jeszcze nie wiemy”. Pomimo tego, jak zapewnił Pan Prezes, pomimo powyższych ograniczeń RIO jako instytucja pracuje cały czas.

Źródło: samorzad.pap.pl, "Prezes RIO: budżety samorządów odczują skutki epidemii koronawirusa", Marcin Przybylski
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności