Branża drzewna nie zostanie wycięta w pień

Bez odsetek ustawowych, bez rekompensat windykacyjnych oraz bez naliczenia kar umownych. Tak zmienią się relacje Lasów Państwowych z przedsiębiorcami skupującymi od nich drewno. Takie rozwiązanie przewiduje projekt specustawy, nazywanej tarczą 3.0, którą wczoraj rząd skierował do sejmowej laski marszałkowskiej. To odpowiedź na zastrzeżenia sformułowane przez biznes drzewny na łamach DGP („Pomocą może być także brak kary”, DGP z 23 kwietnia 2020). Wskazaliśmy wówczas, że branża meblarska oraz producenci drzwi i okien nie potrzebują obecnie tyle drewna, ile planowali. Chętnie by z części dostaw uzgodnionych z Lasami Państwowymi (ponad 90 proc. drewna na polskim rynku pochodzi z Lasów Państwowych) zrezygnowali.

– Ale nie mamy takiej możliwości bez ponoszenia konsekwencji. I choć Lasy Państwowe wydłużyły terminy płatności do 90 dni, to niewiele to zmienia, bo wciąż są od nich naliczane odsetki. Firmy już bez tego są zagrożone bankructwem, a w obecnej sytuacji staje się ono coraz bardziej prawdopodobne – mówił Rafał Szefler, dyrektor Biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Rzeczniczka LP zaś wskazywała, że chęć pomocy przedsiębiorcom jest, ale brakuje właściwych przepisów. W projekcie 3.0 znajduje się już propozycja ich brzmienia. Projektodawca wskazuje, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych dokonującym sprzedaży drewna nie będą przysługiwać odsetki ustawowe, rekompensata za koszty odzyskiwania należności oraz kary umowne za nierealizowanie przez nabywcę harmonogramu sprzedaży w części, w której nabywca do 31 maja 2020 r. zrezygnuje z jego realizacji.

„Rozwiązanie przyczyni się znacznie do zmniejszenia negatywnych skutków stanu epidemii, co wprost przełoży się na utrzymanie zatrudnienia w sektorze leśno-drzewnym. Będzie to skutkować szybszym powrotem do normalnego funkcjonowania tych przedsiębiorstw po zakończeniu okresu hibernacji gospodarczej” – przekonuje rząd w uzasadnieniu. ©℗

Etap legislacyjny

Projekt ustawy skierowany do Sejmu

Patryk Słowik
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności