Biała lista i split payment: fiskus wyjaśnia wątpliwości

Ministerstwo Finansów wydało długo oczekiwane przez przedsiębiorców objaśnienia (dające ochronę podatnikom) w sprawie split payment oraz białej listy.

Co w nich znajdziemy? Przede wszystkim ostrzeżenie o kolejnych sankcjach, które wejdą 1 stycznia 2020 r. Przykładowo firma, która zapłaci kwotę powyżej 15 tys. zł na rachunek spoza białej listy, nie zaliczy wydatku do kosztów PIT/CIT. Ale fiskus uspokaja, że nie dotyczy to wpłat na rachunki cesyjne (o których pisaliśmy w „Rzeczpospolitej z 23 grudnia br.).

W objaśnieniach skarbówka potwierdza też, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie muszą posiadać firmowych kont. Powinny jednak mieć świadomość, że jeśli kontrahenci będą im przelewać kwoty powyżej 15 tys. zł, mogą wymagać założenia takiego rachunku. Chyba że są gotowi przesyłać do urzędu zawiadomienia o wpłacie na konto spoza białej listy.

Ministerstwo Finansów nie odnosi się jednak w objaśnieniach do problemu z wynajmem, który opisaliśmy w „Rzeczpospolitej".

Nowe sankcje będą też za niestosowanie split payment (podzielonej płatności). Od 1 listopada br. jest obowiązkowy w transakcjach dotyczących tzw. wrażliwych towarów i usług, np. sprzętu elektronicznego, części samochodowych czy robót budowlanych. Ale jedynie wtedy, gdy kwota z faktury przekroczy 15 tys. zł.

Jeśli nabywca nie zastosuje podzielonej płatności, choć ma taki obowiązek, od 1 stycznia 2020 r. nie zaliczy wydatku do kosztów PIT/CIT. Będzie tak jednak tylko wtedy, gdy faktura od sprzedawcy posiada adnotację „Mechanizm podzielonej płatności".

Z drugiej strony oznaczenie przez sprzedawcę faktury takim dopiskiem nie zmusza nabywcy do stosowania split payment, jeśli transakcja nie jest nim objęta. W takiej sytuacji nie ma zakazu rozliczania wydatku w kosztach.

Przypomnijmy, że split payment to podział zapłaty na dwie części: kwotę netto przelewamy na zwykły rachunek sprzedawcy, a VAT na specjalne konto kontrolowane przez fiskusa.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności