Amortyzacja auta osobowego wykupionego z leasingu – zmiany od 2021 r.

Do końca 2020 roku wcześniej przywołani podatnicy mogli skorzystać z indywidualnej stawki amortyzacji w stosunku do środków trwałych:

  • wykorzystywanych przed ich nabyciem, przez co najmniej 6 miesięcy w odniesieniu do środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (dalej: KŚT), a także dla środków transportu (grupa 7 KŚT), w tym samochodów osobowych;
  • wykorzystywanych przed ich nabyciem, przez co najmniej 60 miesięcy w odniesieniu do
    budynków (lokali) i budowli (z włączeniami określonymi w ustawach).

W przepisach obowiązujących od 2021 roku ustawodawca dodał zapis, iż środek trwały jest uważany za używany, jeśli środek ten był użytkowany przez wymagany czas przez podmiot inny niż podatnik, (przy czym nie ważne, kto był jego właścicielem).

Jest to niekorzystna zmiana szczególnie dla leasingobiorców w leasingu operacyjnym.


Przykład

Przedsiębiorca wykupuje auto osobowe z leasingu operacyjnego. Pojazd był użytkowany przez niego od nowości, leasing trwał 2 lata. Kwota wykupu to 60 000 zł netto.

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2020 roku mógłby skorzystać z indywidualnego okresu amortyzacji wynoszącego 30 miesięcy. W związku z tym mógł zaliczyć miesięcznie 2 000 zł do kosztów uzyskania przychody tytułem amortyzacji.

Obecnie w związku z tym, że pojazd ten nie był używany przez podmiot inny niż podatnik, to nie można zastosować indywidualnego okresu amortyzacji. Przedsiębiorca będzie musiał amortyzować auto przez 60 miesięcy, zaliczając do kosztów uzyskania przychodu 1 000 zł miesięcznie.

 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności