W analizowanej sprawie polska spółka należąca do grupy kapitałowej („Spółka”) złożyła do Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej („DKIS”) wniosek o wydanie interpretacji, aby ustalić swoje obowiązki w świetle przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych („CFC”). Spółka jest bezpośrednim udziałowcem jedynie podmiotów będących polskimi rezydentami podatkowymi, natomiast jej spółki zależne mogą posiadać udziały w zagranicznych spółkach mających siedzibę lub zarząd na terytorium jurysdykcji stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych („Podmioty zagraniczne”). Tym samym, Podmioty zagraniczne stanowią CFC w świetle art. 24a ust. 3 pkt 1 PDOPrU.
Spółka we wniosku o wydanie interpretacji dowodziła, że skoro jest udziałowcem pośrednim i nie płaci podatku od dochodu CFC (podatek uiszczają jej spółki zależne), to nie ciążą na niej obowiązki dokumentacyjne w zakresie CFC, tj.:
- składanie zeznania o wysokości uzyskanego dochodu z CFC na podstawie art. 27 ust. 2a PDOPrU,
- ewidencjonowanie zdarzeń zaistniałych w CFC, o którym mowa w art. 24a ust. 13a PDOPrU, ani
- prowadzenie rejestru CFC, na podstawie art. 24a ust. 13 PDOPrU.
W szczególności, z uwagi na fakt, że prowadzenie ewidencji zdarzeń ma na celu określeniu podstawy opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatnika CFC, a Spółka nie uzyskuje tego typu dochodów. Natomiast złożenie zeznania CIT-CFC zmierza do wykazania wysokości uzyskanego dochodu.
DKIS uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe, argumentując, iż zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów, każdy podatnik objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym (tj. zdefiniowany w art. 3 ust. 1 PDOPrU) posiadający bezpośrednio lub pośrednio udziały/ akcje w CFC jest adresatem obowiązków związanych z CFC.
Ponadto, DKIS stwierdził, że obowiązek złożenia zeznania o dochodzie CFC istnieje niezależnie od tego, czy powstaje obowiązek podatkowy u udziałowca takiej spółki. Natomiast za koniecznością prowadzenia przez Spółkę ewidencji CFC przemawia fakt, że wyłączenie przewidziane w art. 24a ust. 16 PDOPrU nie znajdzie zastosowania w analizowanym stanie faktycznym. Tym samym, według DKIS termin na złożenie deklaracji CIT-CFC oraz zewidencjowanie zdarzeń zaistniałych w CFC upłynie z końcem 9 miesiąca od zakończenia roku podatkowego spółki CFC.
Spółka zaskarżyła otrzymaną interpretację w powyższym zakresie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który potwierdził wykładnię przedstawioną przez Spółkę. Sąd podkreślił, iż umiejscowienie przepisów nakładających obowiązek prowadzenia rejestru CFC i ewidencji (art. 24a ust. 13 i 13a PDOPrU) jasno wskazuje, że dotyczą one wyłącznie podatników podatku od dochodów CFC, a nie wszystkich podatników CIT. Dodatkowo, Sąd wskazał, iż Spółka nie może zostać uznana za podatnika podatku od dochodów CFC, ponieważ nie jest zobowiązana do zapłaty tego podatku – działa ona jedynie w charakterze wspólnika pośredniego Spółki zagranicznej.
Sąd zwrócił również uwagę na cel przepisu odnoszącego się do obowiązku ewidencjonowania zdarzeń zaistniałych w CFC, czyli określenie wysokości dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku, w świetle którego nielogicznym byłoby nakładanie wspomnianego obowiązku na Spółkę będącą pośrednim udziałowcem CFC.