Wiceminister infrastruktury i budownictwa zadeklarował, że zakończenie prac rządowych nad nową wersją Kodeksu urbanistyczno-budowlanego planuje się na grudzień 2017 r., a z początkiem 2018 r. ma być on skierowany pod obrady Sejmu.

Nowy Kodeks urbanistyczno-budowlany:

– uwzględnia wnioski raportu NIK wskazujące kierunki zmian regulacji z zakresu planowania przestrzennego,

– realizuje Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR),

porządkuje hierarchię aktów planowania przestrzennego oraz ich powiązania z innymi aktami określającymi sposób zagospodarowania terenu,

tworzy sprzężenia zwrotne między planowaniem ogólnym i sektorowym , zapewniające zachowanie zgodności między dokumentami.

Kodeks określa przesłanki wyznaczania przez gminy terenów pod nową urbanizację również z uwzględnieniem uwarunkowań fizjograficznych, kładzie nacisk na inwestowanie na podstawie planu miejscowego oraz rozszerza wymóg sporządzania planów miejscowych dla inwestycji o istotnym oddziaływaniu na przestrzeń.

Ważne
Kodeks wzmacnia udział społeczeństwa w procedurze sporządzania aktów planowania przestrzennego w celu ich dopasowania do potrzeb lokalnych społeczności. Ustanawia podstawy dla sprawnego prowadzenia procesów inwestycyjno-budowlanych , zapewniając inwestorom stabilność warunków inwestowania. Zabezpiecza interes publiczny w sferze inwestycji celu publicznego, zastępując wszystkie obowiązujące specustawy jednolitą ścieżką przygotowania i realizacji inwestycji.

W kodeksie wprowadzona została kategoryzacja obiektów budowlanych, która pozwoli w sposób jasny i czytelny określić obowiązki i wymogi związane z realizacją danej inwestycji . Podział ten umożliwi precyzyjne określenie kręgu stron postępowania, co wyeliminuje pojawiające się na podstawie obowiązujących przepisów wątpliwości.