Celem przedłożonej nowelizacji jest takie ukształtowanie treści zmienianych ustaw, aby wynikająca z nich zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli (posiadaczy) nieruchomości była ograniczona w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli (posiadaczy) korzysta ze zwolnienia od podatku.

Ustawa z 25.5.2017 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym wprowadza zmiany w:

  • ustawie z 15.11.1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 617 ze zm.),
  • ustawie z 12.1.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 716 ze zm.),
  • ustawie z 30.10.2002 r. o podatku leśnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 374 ze zm.).

Zarówno orzecznictwo sądowe, jak i Ministerstwo Finansów prezentują stanowisko, że w przypadku solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli (posiadaczy) nieruchomości naliczanie kwoty podatku powinno się odbywać poprzez ustalenie kwoty zobowiązania od całej nieruchomości, a następnie odliczenie od tego kwoty przypadającej na współwłaścicieli zwolnionych z podatku.

Praktyka stosowania przepisów przez organy podatkowe bywa jednak inna, tzn. organy nakładają na współwłaściciela nieruchomości, który nie jest zwolniony od podatku, obowiązek uiszczenia podatku od całej nieruchomości, również w zakresie odpowiadającym udziałowi we własności nieruchomości podmiotu zwolnionego.

Ważne
Nowelizacja wprowadza do treści powołanych ustaw regulacje stanowiące, iż zasady odpowiedzialności solidarnej nie stosuje się, jeżeli jeden lub kilku współwłaścicieli (posiadaczy) jest zwolnionych z podatku (odpowiednio: rolnego, od nieruchomości lub leśnego) albo nie podlega tym podatkom . W takiej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach (posiadaczach), którzy podlegają danemu podatkowi oraz nie są z niego zwolnieni, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu.