1. Omówienie przepisów
W Dz.U. z 2016 r. pod poz. 2066 opublikowano ustawę z 15.11.2016 r. o zmianie ustawy o Karcie Polaka oraz ustawy o cudzoziemcach.
Wojewoda oraz minister spraw wewnętrznych prowadzą w systemie teleinformatycznym (każdy w zakresie swojej właściwości) rejestr złożonych wniosków o przyznanie wspomnianego wyżej świadczenia pieniężnego oraz decyzji i postanowień wydanych w tych sprawach. Rejestr zawiera informację o wydanych decyzjach, postanowieniach, okresach, na jaki przyznano świadczenie, miesięcznej wysokości świadczenia pieniężnego oraz następujące dane osób, które złożyły wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego, i członków ich rodzin objętych wnioskiem:
1) imię (imiona) i nazwisko;
2) nazwisko rodowe, a także nazwisko poprzednie;
3) płeć;
4) data urodzenia;
5) miejsce i kraj urodzenia;
6) obywatelstwo;
7) miejsce zamieszkania za granicą;
8) miejsce zamierzonego osiedlenia na terytorium RP.
Dane przechowywane w rejestrze będą udostępniane organom administracji publicznej, sądom, prokuraturom, Policji, Straży Granicznej, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Celnej, ABW, Agencji Wywiadu, organom kontroli skarbowej, organom wywiadu skarbowego oraz organom informacji finansowej, w zakresie niezbędnym do realizacji ich ustawowych zadań.
Jeżeli łączna kwota wynikająca z wniosków o przyznanie świadczenia pieniężnego z terminem wypłaty w danym roku osiągnie równowartość 75% kwoty zaplanowanej w ustawie budżetowej na wypłatę świadczeń pieniężnych, minister spraw wewnętrznych ogłasza w BIP informację m.in. (art. 24c ust. 1 KartaPolakaU).
2. Komentarz
Jak wynika z art. 8a KartaPolakaU, osobie, która złoży wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały na jej wniosek, może być przyznane świadczenie pieniężne przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania w RP. Świadczenie pieniężne przyznaje się na okres do 9 miesięcy.
Wniosek może złożyć cudzoziemiec, który posiada ważną Kartę Polaka i zamierza osiedlić się na terytorium RP na stałe.