Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw ma rozwiązać problem niedostatecznego udziału pielęgniarek i położnych w kadrze dydaktycznej w ramach kształcenia innych zawodów medycznych, których programy kształcenia wymagają współudziału pielęgniarki lub położnej. Zmienione przepisy mają również zapewnić kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych na odpowiednim poziomie. Ponadto organy samorządu pielęgniarek i położnych uzyskają pełniejsze dane na temat zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Dotychczas był z tym problem z powodu braku obowiązku zgłaszania przypadków zawieszania lub czasowego zaprzestania wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej. Łatwiejszy ma być też dostęp cudzoziemców do wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej na terenie Polski.
W znowelizowanych przepisach przewidziano uznanie za wykonywanie zawodu pielęgniarki również nauczanie innych zawodów medycznych, których programy kształcenia wymagają udziału pielęgniarki lub położnej.
Ułatwienie wykonywania zawodu cudzoziemcom
Zgodnie z przepisami ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej jedynym tytułem uprawniającym do pobytu na terenie Polski, na podstawie którego możliwe będzie ubieganie się o przyznanie prawa wykonywania zawodu, jest zezwolenie na pobyt stały. Cudzoziemiec będzie mógł uzyskać prawo wykonywania zawodu na stałe albo na czas określony, o ile jest m.in:
- obywatelem państwa trzeciego posiadającym zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej w rozumieniu przepisów ustawy z 12.12.2013 r. o cudzoziemcach,
- cudzoziemcem posiadającym zezwolenie na pobyt czasowy,
- cudzoziemcem, któremu nadano w Polsce status uchodźcy lub udzielono ochrony uzupełniającej.
Odbycie stażu adaptacyjnego we wskazanym podmiocie leczniczym będzie można uznać za równoznaczne z odbyciem przeszkolenia. Oznacza to skrócenie czasu szkoleń cudzoziemców – pielęgniarek i położnych zamierzających wykonywać czasowo lub na stałe w Polsce te zawody.
Obowiązek zawiadomienia o zaprzestaniu wykonywania zawodu
Pielęgniarka lub położna, która chce zaprzestać wykonywania zawodu przez czas określony, będzie musiała zgłosić ten fakt właściwej okręgowej radzie pielęgniarek i położnych, z podaniem przewidywanego okresu niewykonywania zawodu.
Wystawianie recept
Pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa będą mogły od 2016 r. wystawiać recepty na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, niezbędne do kontynuacji leczenia.
Większość przepisów nowelizacji ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania w Dzienniku Ustaw. Nowelizacja po poprawkach redakcyjnych wprowadzonych przez senatorów trafiła ponownie do Sejmu.