Nowelizacja Pzp dotycząca m.in. popularyzacji pozacenowych kryteriów oceny ofert, eliminowania rażąco niskiej ceny, zmian w zakresie powoływania się na zasoby podmiotów trzecich, uwzględnienia waloryzacji wynagrodzeń wykonawców oraz stosowania wzorcowych dokumentów w zamówieniach publicznych została, po rozpatrzeniu poprawek Senatu, uchwalona przez Sejm 29.8.2014 r.
Jak podaje UZP, Sejm odrzucił siedem z piętnastu poprawek Senatu. Większość poprawek miała charakter legislacyjno-redakcyjny.
Ustawa zostanie przekazana do podpisu Prezydenta RP, a po podpisaniu zostanie skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Przedmiotowa nowelizacja stanowi inicjatywę poselską, do której Rada Ministrów przedstawiła stanowisko przyjęte 31.1.2014 r.
Główne zmiany wprowadzane niniejszą nowelizacją dotyczą:
- odformalizowania postępowania na usługi niepriorytetowe o wartości poniżej progów unijnych;
- wprowadzenia fakultatywnej przesłanki wykluczenia wykonawcy dotyczącej zawinionych i poważnych naruszeń obowiązków zawodowych;
- zmian w zakresie powoływania się przez wykonawców na zasoby podmiotów trzecich; wprowadzenia możliwości określenia przez zamawiającego w opisie przedmiotu zamówienia wymagań związanych z realizacją zamówienia dotyczących zatrudnienia na podstawie umowy o pracę;
- wprowadzenia możliwości korzystania przez zamawiających z przykładowych wzorów dokumentów;
- zmiany w zakresie zatrzymania wadium;
- ograniczenia stosowania wyłącznie kryterium cenowego;
- modyfikacji zasad ustalania rażąco niskiej ceny.
Źródło: UZP