W postępowaniu prowadzonym w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: PrZamPubl) zamawiający nie może zawrzeć umowy wcześniej niż 5 dni od dnia przesłania elektronicznie zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, jeśli w postępowaniu wpłynęły dwie oferty, nawet jeśli jedna z nich została złożona po upływie terminu składania ofert.
Zgodnie z art. 308 ust. 2 PrZamPubl zamawiający zawiera umowę w sprawie zamówienia publicznego, z uwzględnieniem art. 577 PrZamPubl (zakaz zawarcia umowy do czasu ogłoszenia przez Izbę wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze), w terminie nie krótszym niż 5 dni od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, jeżeli zawiadomienie to zostało przesłane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, albo 10 dni, jeżeli zostało przesłane w inny sposób.
Jak wynika z art. 308 ust. 3 pkt 1 lit a PrZamPubl zamawiający może zawrzeć umowę w sprawie zamówienia publicznego przed upływem terminu, o którym mowa wyżej, jeżeli w postępowaniu o udzielenie zamówienia prowadzonym w trybie podstawowym złożono tylko jedną ofertę.
Oferta, która wpłynęła po terminie składania ofert, jest oceniana w toku badania i oceny ofert. Oczywiście badanie to następuje w ograniczonym zakresie, tj. w granicach koniecznych dla ustalenia terminu, w jakim została złożona, i zastosowania art. 226 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 266 PrZamPubl. Oferta, która wpłynęła po terminie, jest uznawana za „pełnoprawną ofertę” podlegającą ocenie i w konsekwencji odrzuceniu.
Na czynność odrzucenia wykonawca może wnieść odwołanie. Stąd też, konieczne jest zachowanie tzw. okresu standstill (czyli określonego terminu między wyborem oferty a zawarciem umowy) chociażby dlatego, żeby umożliwić wykonawcy wniesienie odwołania od czynności odrzucenia oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 1 PrZamPubl.