Postępowanie w sprawie skierowania do domu pomocy społecznej co do zasady wszczyna się na wniosek strony. Odstępstwo od tej zasady, ma miejsce w przypadku skierowania w trybie interwencyjnym i może nastąpić bez przedłożenia dokumentów, o których mowa w § 8 ust. 1 i § 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie domów pomocy społecznej (dalej: DomPomSpołR), tj. również bez złożenia wniosku.
Postępowanie w sprawie skierowania do domu pomocy społecznej co do zasady wszczyna się na wniosek strony. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 1 DomPomSpołR do DPS kieruje się na podstawie pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do domu, złożonego do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania lub pobytu w dniu jej kierowania. Ponadto za zgodą osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego, wniosek może złożyć także inna osoba fizyczna lub prawna, a także PCPR lub ośrodek pomocy społecznej. W § 8 ust. 2 DomPomSpołR określono dokumenty, które dołącza się do wniosku. Przy czym wnioskodawca nie ma obowiązku ich złożenia wraz z wnioskiem. Dokumenty te kompletuje ośrodek pomocy społecznej właściwy do rozpatrzenia wniosku, zgodnie z § 8 ust. 4 DomPomSpołR. Po zakończeniu całego postepowania wyjaśniającego, Ośrodek wydaje decyzję o skierowaniu do DPS, a w przypadku gdy osobę ubiegającą się kieruje się do domu o zasięgu ponadgminnym, dokumenty te Ośrodek przekazuje do właściwego ze względu na siedzibę domu powiatowego centrum pomocy rodzinie.
Odstępstwo od ww. zasady, ma miejsce w przypadku postępowania w sprawie skierowania do domu pomocy społecznej w trybie interwencyjnym. Zgodnie z § 9 DomPomSpołR, skierowanie i umieszczenie osoby w DPS może nastąpić bez przedłożenia dokumentów, o których mowa w § 8 ust. 1 i § 8 ust. 2 DomPomSpołR. Należy przy tym pamiętać, że dokumenty te powinny zostać skompletowane przez ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu wnioskodawcy w dniu kierowania, w terminie 3 miesięcy od dnia przyjęcia tej osoby do domu. Dokonując wykładni tego przepisu, należy stwierdzić, że skierowanie do domu pomocy społecznej może nastąpić również bez złożenia wniosku. Tak więc w przypadku skierowania do dps. w trybie interwencyjnym, nie określono niezbędnej dokumentacji, którą należałoby przekazać do PCPR, wskazując jedynie, że załączniki do wniosku powinny być skompletowane (i w domyśle przekazane) w ciągu 3 miesięcy od dnia przyjęcia tej osoby do domu pomocy społecznej.