Zgodnie z art. 8 ust. 4 pkt 6 ustawy o pomocy społecznej (dalej: PomSpołU) do dochodu ustalanego dla celów pomocy społecznej nie wlicza się dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Zgodnie z art. 8 ust. 9 PomSpołU przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 459 zł. Przepis ten zakłada fikcję prawną, według której przyjmuje się ryczałtowy dochód z gospodarstwa rolnego, do którego strona posiada tytuł prawny. Bez znaczenia dla ustalenia tego dochodu pozostaje okoliczność, czy ziemia uprawiana byłaby przez właściciela czy oddana w dzierżawę, dochód ustala się tak samo, biorąc pod uwagę wielkość gospodarstwa rolnego. Przy czym chodzi o gospodarstwo rolne powyżej 1 ha przeliczeniowego, bowiem zgodnie z art. 8 ust. 4 pkt 6 PomSpołU do dochodu ustalanego dla celów pomocy społecznej nie wlicza się dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego.

Przepisy nie wyjaśniają, jak należy postąpić w przypadku, gdy mamy do czynienia z większą liczbą właścicieli gospodarstwa. Dokonując wykładni systemowej, odnosząc się do przepisów KC dotyczących współwłasności, należy podzielić stanowisko, zgodnie z którym dochód z hektarów przeliczeniowych powinien zostać podzielony na wszystkich współwłaścicieli gospodarstwa rolnego. Nie można bowiem do dochodu osoby starającej się o świadczenie z pomocy społecznej doliczyć dochodu z gospodarstwa rolnego, które w całości nie jest jego własnością. Do jego dochodu mogłaby być doliczona tylko taka kwota, która stanowi odpowiednik części własności, o ile ta część przekraczałaby 1 hektar przeliczeniowy (zob. wyr. WSA w Krakowie z 16.2.2016 r., III SA/Kr 1405/15, Legalis). W opisanym stanie faktycznym to nie ma miejsca, część ta jest mniejsza niż 1 ha przeliczeniowego, więc nie należy jej wliczać do dochodu dla celów pomocy społecznej.

Beck Akademia - praktyczne szkolenia online - sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź