Dyrektywa UE nie wprowadza definitywnego zakazu udzielania wsparcia z przeznaczeniem na montaż kotłów gazowych – z własnych środków budżetowych przez JST. Dyrektywa dopuszcza współistnienie takich systemów z innymi akceptowanymi, czyli energią pochodzącą z pomp ciepła czy z energii słonecznej. Zatem muszą to być systemy hybrydowe.
W kontekście podanego zapytania należy zwrócić uwagę na przepisy Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z 24.4.2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona), w tym:
„(14) Nadal powinna istnieć możliwość udzielania zachęt finansowych w przypadku instalacji hybrydowych systemów ogrzewania o znacznym udziale energii ze źródeł odnawialnych, takich jak połączenie kotła z energią słoneczną termiczną lub pompą ciepła. Krajowe polityki i środki stopniowego wycofywania powinny otrzymać wsparcie w postaci jasnej podstawy prawnej dotyczącej zakazu stosowania określonych źródeł ciepła ze względu na ich emisje gazów cieplarnianych, rodzaj stosowanego paliwa lub minimalny udział energii ze źródeł odnawialnych wykorzystywanej na ogrzewanie na poziomie budynku”.
Z kolei, z art. 15 Dyrektywy wynika:
„Od dnia 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 r., zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2021/241, art. 7 ust. 1 lit. h) pkt (i) tiret trzecie rozporządzenia (UE) 2021/1058 oraz art. 73 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 32)”.
W ww. zapisów nie wynika, aby istniał definitywny zakaz udzielania wsparcia z przeznaczeniem na montaż kotłów gazowych – z własnych środków budżetowych przez JST. Dyrektywa dopuszcza współistnienie takich systemów z innymi akceptowanymi, czyli energią pochodzącą z pomp ciepła czy z energii słonecznej. Zatem muszą to być systemy hybrydowe.
W świetle postanowień przywołanej Dyrektywy, dotacje dla samego kotła gazowego nie powinny być już przyznawane.
W tych uwarunkowaniach prawnych można rozważyć dokonanie zmian w zasadach udzielania dotacji, a więc zapewne w uchwałach podejmowanych na podstawie art. 403 ust. 5 ustawy Prawo ochrony przyrody.