Wykładnia przepisu art. 29 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (dalej: ZdrPsychU) nie wskazuje kolejności podmiotów, które mają uprawnienie do złożenia wniosku o przyjęcie do szpitala psychiatrycznego, bez zgody. W przedstawionej sytuacji wniosek może złożyć zarówno siostra, jak i ośrodek pomocy społecznej.

Beck Akademia - praktyczne szkolenia online - sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

W art. 29 ZdrPsychU uregulowano wnioskowy tryb przyjęcia do szpitala psychiatrycznego bez zgody osoby chorej psychicznie. O potrzebie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego osoby chorej psychicznie bez jej zgody, orzeka sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania tej osoby, na wniosek jej małżonka, krewnych w linii prostej, rodzeństwa, jej przedstawiciela ustawowego lub osoby sprawującej nad nią faktyczną opiekę (art. 29 ust. 2 ZdrPsychU). W stosunku do osoby objętej oparciem społecznym, wniosek może zgłosić również organ do spraw pomocy społecznej.

Wykładnia tego przepisu nie wskazuje kolejności podmiotów, które mają uprawnienie do złożenia wniosku o przyjęcie do szpitala psychiatrycznego, bez zgody. Legitymację do złożenia przedmiotowego wniosku mają podmioty, określone w art. 29 ust. 2 ZdrPsychU (w tym przypadku siostra, będącą jednocześnie przedstawicielem ustawowym), jak i ośrodek pomocy społecznej, o ile zajdzie okoliczność objęcia osoby oparciem społecznym (w opisanym przypadku, osoba korzysta ze świadczenia z pomocy społecznej w formie pobytu w domu pomocy społecznej).

Mając na uwadze praktyczny aspekt sprawy, fakt, że osoba przebywa w domu pomocy społecznej i to, że do wniosku dołącza się orzeczenie lekarza psychiatry szczegółowo uzasadniające potrzebę leczenia w szpitalu psychiatrycznym, w opinii odpowiadającego wniosek powinien zostać złożony przez ośrodek pomocy społecznej.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź