Nowy termin uwzględniany przy kalkulowaniu kwoty potrzeb oświatowych
W konsekwencji przyjęcia nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przemodelowano sposób ustalania kwot przysługujących z budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego z tytułu prowadzenia i dotowania szkół i placówek oświatowych. W celu obliczenia potrzeb oświatowych jednostki samorządu terytorialnego na rok 2025 przyjęto potrzeby oświatowe obliczone przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania na podstawie danych według stanu na dzień 15.5.2024 r., z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji z 18.12.2024 r. w sprawie sposobu podziału łącznej kwoty potrzeb oświatowych między jednostki samorządu terytorialnego w roku 2025 (Dz.U. z 2024 r. poz. 1930). Jest to sytuacja wyjątkowa, dotycząca naliczania potrzeb oświatowych na rok 2025, gdyż docelowo, punktem odniesienia naliczenia potrzeb oświatowych dla jednostek samorządu terytorialnego będzie dzień 15 czerwca danego roku, co wynika ze znowelizowanego przepisu art. 50 ust. 1 ustawy o systemie informacji oświatowej.
Nowy sposób kalkulacji środków na uczniów z niepełnosprawnościami
Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób ustalania kwoty potrzeb oświatowych na uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera. Wysokość przekazywanych jednostce samorządu terytorialnego środków została uzależniona od tygodniowej liczby godzin wsparcia ucznia lub słuchacza, na którą składa się suma zajęć realizowanych z tym uczniem lub wychowankiem, z uwagi na fakt posiadania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym np. tygodniowej liczby godzin zajęć rewalidacyjnych lub godzin pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Likwidacja dotacji przedszkolnej
W kalkulowaniu potrzeb oświatowych ujęto potrzeby w zakresie wychowania przedszkolnego, czego nie przewidywały obowiązujące do 31.12.2024 r. przepisy określające sposób podziału części oświatowej subwencji ogólnej. W ramach potrzeb oświatowych tego rodzaju uwzględniane zostały środki przekazywane dotychczas z rezerwy celowej budżetu państwa z przeznaczeniem na dotacje celowe dla JST na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, a także środki na planowany wzrost średnich wynagrodzeń nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach prowadzonych przez JST. W konsekwencji uchylony został rozdział 6 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.