Panele klimatyczne zyskują na znaczeniu jako innowacyjne podejście do wzmocnienia demokratycznego zarządzania kryzysem klimatycznym. Gromadzą losowo wybrane osoby w celu wspólnego uczenia się, rozważania i formułowania zaleceń dla decydentów. Losowo-warstwowy dobór uczestników, oparty na kryteriach socjodemograficznych, takich jak: płeć, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania czy sytuacja ekonomiczna, gwarantuje zaangażowanie w pogłębioną debatę na temat palących kwestii klimatycznych „suwerena w pigułce”, będącego odbiciem szerszej populacji danego terenu. Panele obywatelskie tworzą demokratyczną płaszczyznę, za pośrednictwem której zwykli ludzie mogą stawić czoła złożonym kwestiom politycznym, słuchać się nawzajem i identyfikować wspólne wartości. Kreują w ten sposób idealne warunki do przezwyciężenia polaryzacji i wzmocnienia spójności społecznej. Od ustanawianych na wszystkich szczeblach zarządzania (miejskich, regionalnych, krajowych, międzynarodowych i globalnych) paneli klimatycznych oczekuje się, że będą siłą napędową nie tylko transformacji demokratycznej, ale też klimatycznej. Kilkaset zrealizowanych już na świecie eksperymentów deliberatywnych dowodzi, że panele obywatelskie są nie tylko widowiskową, ale też skuteczną metodą rozwiązywania skomplikowanych problemów politycznych.

Zapraszamy do lektury!

Pobierz bezpłatnie e-book „Innowacje demokratyczne. W poszukiwaniu skutecznych rozwiązań kryzysu klimatycznego”

Wypełnij formularz, w e-mailu zwrotnym otrzymasz link do publikacji.

 

    Oferta nie jest dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

    * Pola wymagane Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.



     

    Zapoznaj się z zawartością publikacji oraz jej autorami

    Innowacje demokratyczne. W poszukiwaniu skutecznych rozwiązań kryzysu klimatycznego

    Dr hab. Joanna Podgórska-Rykała

    2024 r.

    Wydawnictwo C.H.Beck

    Spis treści

    Wstęp. Obywatele jako siła napędowa transformacji demokratycznej i klimatycznej

    Rozdział I. Zagrożenia klimatyczne

    1. Klimat jest zagrożony nie od wczoraj
    2. Miasta jako liderzy zmian klimatycznych
    3. Agenda klimatyczna wobec polityki wyborczej a demokracja deliberatywna

    Rozdział II. Innowacje deliberatywne dla klimatu

    1. Minipubliki deliberatywne jako alternatywna ścieżka decyzyjna
    2. Panele obywatelskie
    3. Specyfika i korzyści płynące z paneli klimatycznych

    Rozdział III. Panele klimatyczne w praktyce

    1. Jednorazowe panele klimatyczne. Doświadczenia z Polski

    1.1. Panele obywatelskie na szczeblu lokalnym

    1.1.1. Krakowski Panel Klimatyczny (2021)

    1.1.2. Rzeszowski Panel Klimatyczny (2023)

    1.2. Panele obywatelskie na szczeblu krajowym (2022 i 2024)

    1.2.1. Narada obywatelska o kosztach energii (2022)

    1.2.2. Ogólnopolski panel o polityce żywnościowej (2024)

    1. Panele stałe. Doświadczenia z miast europejskich

    2.1. Brukselski Panel Klimatyczny (Brussels Climate Assembly)

    2.2. Stały Panel Obywatelski ds. Klimatu w Mediolanie (Assemblea Permanente dei Cittadini sul Clima)

    Wnioski i zakończenie

    Bibliografia

    O Autorce

    Dr hab. Joanna Podgórska-Rykała – absolwentka prawa, politologii i administracji, doktor habilitowana w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Pracuje na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz jako koordynatorka działu badań i analiz w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Stypendystka Jean Monnet w European University Institute we Florencji (Włochy, 2022−2023) oraz stypendystka Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (2020, Czechy). Laureatka Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców (2022−2025). Jest autorką, współautorką i redaktorką 130 publikacji. Interesuje się demokracją deliberatywną, polityką publiczną i samorządem terytorialnym. Jej ostatnia książka pt. „Deliberative Democracy, Public Policy, and Local Government” została wydana w marcu 2024 r. w serii Public Administration and Public Policy przez wydawnictwo Routledge.