Decyzję przenosi organ, który ją wydał, czyli w opisanym przypadku – organ nadzoru budowlanego na podstawie art. 40 ust. 1 w zw. z art. 40 ust. 2 i ust. 5 pkt 2 PrBud.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Zgodnie z art. 40 ust. 2 PrBud przepisy art. 40 ust. 1 i 1a PrBud (dotyczące zasad przenoszenia decyzji o pozwoleniu na budowę) stosuje się odpowiednio do decyzji o zatwierdzeniu projektu zamiennego i o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4 PrBud, wydawanej przez organ nadzoru budowlanego. Skutek takiej decyzji jest identyczny, jak pozwolenia na budowę – inwestor zyskuje uprawnienia do kontynuacji zamierzenia. Odpowiednie stosowanie art. 40 ust. 1 PrBud oznacza, że właściwym organem do przeniesienia decyzji będzie ten, który wydał decyzję w trybie art. 51 ust. 4 PrBud, czyli organ nadzoru budowlanego.

Zależność powyższych przepisów prawa jest następująca:

  • zastosowanie art. 51 ust. 4 PrBud jest efektem postępowania wszczętego postanowieniem organu nadzoru budowlanego wydanym na podstawie art. 50 ust. 1 PrBud, które dotyczy wstrzymania robót budowlanych w sytuacjach innych, niż samowole wyszczególnione w art. 48 ust. 1 PrBud (budowa lub wybudowanie obiektu bez pozwolenia na budowę lub bez zgłoszenia lub pomimo wniesienia sprzeciwu) lub w art. 49f PrBud (budowa obiektu bez pozwolenia na budowę lub bez zgłoszenia lub pomimo wniesienia sprzeciwu, lecz od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat). Opisany przypadek nie dotyczy długotrwałej samowoli;
  • wstrzymanie robót budowlanych na mocy art. 50 ust. 1 PrBud różni się od trybów dotyczących samowoli z art. 48 ust. 1 PrBud tym, że w postanowieniu informuje się również o możliwości złożenia wniosku o legalizację obiektu budowlanego lub jego części oraz o konieczności wniesienia opłaty legalizacyjnej oraz o zasadach jej obliczania. Po uiszczeniu opłaty legalizacyjnej organ nadzoru budowlanego wydaje decyzję o legalizacji, która zatwierdza projekt budowlany albo projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz zezwala na wznowienie budowy, jeżeli budowa nie została zakończona. Decyzja legalizacyjna kierowana jest do podmiotu, który ma prawo kontynuować budowę, czyli inwestora (wcześniej podmiot realizujący inwestycję w warunkach samowoli nie był inwestorem w rozumieniu pojęcia „uczestnik procesu budowlanego”);
  • z literalnej wykładni powyższych przepisów można wprawdzie wywnioskować, że możliwość przeniesienia na inny podmiot decyzji o zatwierdzeniu zamiennego projektu zagospodarowania działki lub terenu i / lub projektu architektoniczno-budowlanego oraz o wznowieniu robót budowlanych nie dotyczy decyzji będących efektem samowoli budowlanych, ale działanie takie byłoby nieracjonalne i nosiłoby znamiona dodatkowych sankcji.

Należy więc powyższe przepisy poddać wykładni celowościowej. Wskazana w art. 51 ust. 4 PrBud decyzja (którą można na podstawie art. 40 ust. 2 PrBud przenieść na inny podmiot) ma identyczne skutki, jak decyzja legalizacyjna wydawana na podstawie art. 49 ust. 4 PrBud. W obu przypadkach organ zezwala konkretnemu inwestorowi na wznowienie robót budowlanych wykonanych lub wykonywanych dotychczas niezgodnie z przepisami. Różnicowanie sytuacji prawnych adresatów decyzji administracyjnych wywierających podobny skutek może być postrzegane jako naruszenie konstytucyjnej zasady równości podmiotów wobec prawa.

W opisanej w pytaniu sytuacji, w opinii autorki odpowiedzi, możliwe jest przeniesienie decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz wznowieniu robót budowlanych na innego inwestora.

Beck Akademia - praktyczne szkolenia online - sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź