Zdaniem autora w tym przypadku starosta powinien wypełnić obowiązki podatnika podatku od nieruchomości, jeżeli nieruchomości nie oddano w posiadanie zależne.
Zgodnie art. 3 ust. 1, 2 i 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych (jeżeli przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu samoistnym);
2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
3) użytkownikami wieczystymi gruntów;
4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
b) jest bez tytułu prawnego (obowiązek podatkowy dotyczący przedmiotów opodatkowania wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – ciąży odpowiednio na jednostkach organizacyjnych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, faktycznie władających nieruchomościami lub obiektami budowlanymi).
Z punktu 4 wynika więc, że w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa albo JST podatnikiem jest posiadacz zależny (np. najemca), jeżeli nieruchomość oddano w posiadanie zależne. Nie dotyczy to więc sytuacji, gdy nieruchomość pozostaje w posiadaniu Skarbu Państwa lub JST.
W odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub JST trzeba odwołać się do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: GospNierU). Z art. 11 ust. 1 GospNierU wynika, że co do zasady, organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, a organami reprezentującymi jednostki samorządu terytorialnego są ich organy wykonawcze. Przepis ten stosuje się także do czynności prawnych lub czynności procesowych podejmowanych na rzecz lub w interesie Skarbu Państwa lub JST (art. 11a GospNierU).
W moim przekonaniu z przytoczonych przepisów GospNierU wynika, że jeżeli nieruchomość pozostaje we władaniu Skarbu Państwa, czynności związane z tą nieruchomością realizuje starosta, a dotyczy to także czynności związanych ze stosowaniem prawa podatkowego. Potwierdzenie takiego stanowiska można odnaleźć w decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 30.6.2014 r. (SKO.Pod./4140/631/2014).