Nauczyciel ma prawo do dodatku stażowego zgodnie z dokumentacją dostarczoną do jednostki. Problem polega na tym, że dodatek za wysługę lat nauczycielowi przysługuje wtedy, gdy równocześnie zatrudniony w dwóch lub więcej jednostkach nie przekracza pełnego wymiaru pensum. Nie ma jednak żadnych środków prawnych, aby „zmusić” pracownika do złożenia oświadczenia, że pozostając w zatrudnieniu w innej samorządowej placówce oświatowej, pobiera tam dodatek za wysługę lat.

Więcej treści o oświacie po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela (dalej: KartaNauczU) nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Jednocześnie na podstawie § 7 ust. 1 rozporządzenia MENiS w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (dalej: MinStawNauczR) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Ponadto nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okres pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia (§ 7 ust. 3 MinStawNauczR).

Powyższe regulacje oznaczają, że jeśli nauczyciel jest zatrudniony w wymiarze pełnego etatu i podejmuje dodatkowe zatrudnienie w wymiarze części etatu, to dodatek za wysługę lat przysługuje mu w pełnej wysokości w podstawowym miejscu pracy, a w dodatkowym miejscu pracy nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat po wypracowaniu prawa do niego. Do dodatku za wysługę lat w przypadku dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się bowiem okresów pracy wypracowanych dotychczas przez nauczyciela, z wyjątkiem zatrudnienia dodatkowego z poprzednich lat, jeśli nauczyciel posiada takie okresy pracy.

Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w więcej niż jednej szkole, jest konieczne wskazanie miejsca podstawowego zatrudnienia i miejsca dodatkowego zatrudnienia. Wskazanie podstawowego miejsca zatrudnienia i dodatkowego może ulec zmianie w zależności od okoliczności stanu faktycznego. W takim przypadku należy ponownie ustalić uprawnienie do dodatku stażowego.

W aktualnym stanie prawnym nie ma jednak żadnych środków prawnych, aby zobligować pracownika do tego, aby złożył pracodawcy, jeśli nie chce, stosowne oświadczenie o zatrudnieniu u innego pracodawcy.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź