Gmina dziedziczy wszystko i do wysokości aktywów, załóżmy podanych 450 000 zł, odpowiada za wszystkie długi.

W myśl art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej: KC) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Zgodnie z art. 999 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Skoro zatem go nie wydano, a precyzyjniej ono się nie uprawomocniło, nie doszło do przejścia prawa własności, a zatem mieszkanie weszło do spadku.

Zgodnie z art. 1023 § 2 KC gmina nie składa oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wysokości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku, stosownie do treści art. 1031 § 2 KC. Ograniczenie odpowiedzialności do masy czynnej spadku dotyczy wszelkich długów spadkowych.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź