Z przepisów Karty Nauczyciela (dalej: KartaNauczU) nie wynika zakaz podjęcia innej pracy w trakcie urlopu wychowawczego nauczyciela. Dotyczy to podjęcia pracy w jednostce zarządzanej przez tę samą gminę, jak i inną.
Zasady udzielania urlopu wychowawczego dla nauczycieli zawarto w art. 67a i 67b KartaNauczU. Przepis ten, uwzględniając specyfikę organizacji pracy szkoły i roku szkolnego decyduje o terminach składania wniosku, zasadach udzielania i rezygnacji bądź przedłużania urlopu. Resztę regulacji odnajdziemy w Kodeksie pracy (dalej: KP).
Zgodnie z art. 1862 KP w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. A w razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.
Uznać zatem należy, że przy spełnieniu warunku sprawowania opieki pracownik może podjąć pracę zarobkową (czyli zarówno pracowniczą, jak i niepracowniczą) u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Jednak należy zwrócić uwagę, że choć przepis ten literalnie tego nie wskazuje, to nauczyciel nie powinien wykonywać pracy w wymiarze większym niż połowa pensum. Przepis ten należy rozumieć w odniesieniu do art. 1867 KP, który pozwala na obniżenie wymiaru etatu właśnie do połowy i możliwość połączenia pracy z opieką nad dzieckiem (zob. A. Sobczyk (red.), Kodeks pracy. Komentarz. Wyd. 6, Warszawa 2023, Wyd. C.H. Beck).