Tak, jednostka samorządu terytorialnego – jako wytwórca odpadów metalu – może je przekazać (zbyć odpłatnie) w punkcie skupu złomu legitymującym się uprawnieniem do zbierania takich odpadów.

Więcej treści o gospodarce komunalnej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Jeżeli ilość przekazanych odpadów z metali nie przekracza rocznych ilości odpadów objętych zwolnieniem z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów – to przekazaniu nie musi towarzyszyć sporządzenie karty przekazania odpadów.

Z opisu sytuacji wnioskuję, że jednostka samorządu terytorialnego jest wytwórcą odpadów z metalu, które zamierza odpłatnie przekazać innemu podmiotowi.

Z przepisów ustawy o odpadach (dalej: OdpadyU) wynika, że:

  1. przedmioty, o których mowa, są odpadami w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 OdpadyU;
  2. jednostka samorządu terytorialnego jest ich wytwórcą w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 32 OdpadyU i jedocześnie posiadaczem w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 19 OdpadyU;
  3. co do zasady, wytwórca odpadów jest obowiązany do gospodarowania wytworzonymi przez siebie odpadami (art. 27 ust. 1 OdpadyU);
  4. wytwórcą odpadów może jednak zlecić obowiązek gospodarowania wytworzonymi przez siebie odpadami podmiotowi posiadającemu zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie przedmiotowych odpadów (art. 27 ust. 2 pkt 1 OdpadyU);
  5. zlecenie obowiązku gospodarowania wiąże się z przekazaniem odpadów, a to – co do zasady – z prowadzeniem ich ewidencji w postaci dokumentów, w tym karty przekazania odpadów (art. 66 ust. 1 w zw. z art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a OdpadyU);
  6. obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy rodzajów odpadów lub ilości odpadów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 OdpadyU).
System Legalis Administracja – kompleksowe wsparcie każdego urzędnika. Wypróbuj! Sprawdź

Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Klimatu z 23.12.2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 2531), wydanego na podstawie art. 66 ust. 5 OdpadyU, w odniesieniu do niektórych odpadów, w tym:

  • 17 04 01 Miedź, brąz, mosiądz − do 5 Mg/rok
  • 17 04 03 Ołów − do 5 Mg/rok
  • 17 04 04 Cynk − do 5 Mg/rok
  • 17 04 05 Żelazo i stal − do 5 Mg/rok
  • 17 04 06 Cyna − do 5 Mg/rok
  • 17 04 07 Mieszaniny metali − do 5 Mg/rok

− nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów.

Zgodnie z treścią art. 69 ust. 4 OdpadyU, jeżeli jeden z posiadaczy odpadów nie jest objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów, dopuszcza się niesporządzanie karty przekazania odpadów.