Zakres i terminy kontroli okresowych zależą od zakresu wykonanej przebudowy i remontu oraz przedmiotu zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych, względnie wydanej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu. W opinii autorki odpowiedzi obowiązkowe kontrole należy wykonać w najbliższym wymaganym terminie – licząc od rozpoczęcia użytkowania przebudowanego i wyremontowanego obiektu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Więcej treści o budownictwie po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane okresowym kontrolom, których zakres i częstotliwość określa art. 62 ust. 1 ustawy Prawo budowlane (dalej: PrBud). Wpisy dotyczące takich kontroli powinny być dokonane przez osoby uprawnione w książce obiektu w terminie 7 dni licząc od dnia ich zakończenia (art. 62b PrBud).

Art. 60c PrBud określa zaś 30-dniowy termin na założenie lub zarejestrowanie w systemie c-KOB książki obiektu budowlanego oraz obowiązki właściciela lub zarządcy w tym zakresie. Termin ten liczy się od dnia:

  1. doręczenia decyzji o pozwoleniu na użytkowanie – w przypadku obiektu budowlanego, do którego użytkowania jest wymagana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie;
  2. upływu terminu na zgłoszenie, w drodze decyzji, przez organ nadzoru budowlanego sprzeciwu do zawiadomienia o zakończeniu budowy albo doręczenia zaświadczenia organu nadzoru budowlanego o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu – w przypadku obiektu budowlanego, do użytkowania którego jest wymagane zawiadomienie o zakończeniu budowy;
  3. dokonania zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części – jeżeli w wyniku tej zmiany obiekt budowlany niewymagający wcześniej założenia książki obiektu budowlanego stał się obiektem budowlanym, dla którego należy prowadzić książkę obiektu budowlanego.

W zależności od tego, jaki był zakres przeprowadzonej przebudowy i remontu budynku opisanego w pytaniu, terminy na dokonywanie wpisów należy liczyć jak dla nowego obiektu (lub poszczególnych jego elementów). W określaniu tych terminów pomocna będzie opinia umieszczona na stronie internetowej GUNB (https://www.gunb.gov.pl/strona/wyjasnienia-przepisow-prawa-budowlanego, dostęp: 25.6.2024 r.) w brzmieniu:

„W odniesieniu do nowo oddanych do użytkowania obiektów budowlanych, które na postawie art. 62 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane [art. 62 ust. 1 PrBud – red.] zostały objęte obowiązkiem okresowej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy [art. 62 ust. 1 pkt 1 PrBud – red.], nie przeprowadza się najbliżej przypadającej kontroli rocznej. Obowiązek ten powstaje dopiero w roku następnym. Tym samym, jeżeli obiekt budowlany został oddany do użytkowania np. w sierpniu 2022 r. to pierwsza kontrola roczna powinna zostać przeprowadzona w 2023 r. w dowolnym miesiącu kalendarzowym.

W przypadku obiektów budowlanych, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane [art. 62 ust. 1 pkt 3 PrBud – red.], nie przeprowadza się jedynie najbliżej przypadającej okresowej (jednej z dwukrotnych) kontroli. Oznacza to, że np.: dla obiektu wybudowanego w okresie między 30 listopada a 31 maja, nie przeprowadza się kontroli, którą na podstawie ww. przepisu należy dokonać do 31 maja. Konieczne jest natomiast przeprowadzenie kontroli w następnym okresie, czyli do 30 listopada. Tym samym w przypadku obiektu, o którym mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane, oddanego do użytkowania np. w sierpniu 2023 r., najbliższą kontrolę należy przeprowadzić w okresie od 30 listopada 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Wciąż masz wątpliwości? Zapytaj eksperta. Sprawdź

Natomiast w przypadku obiektów budowlanych użytkowanych nie dłużej niż 5 lat, dla których przedmiotowa kontrola będzie przeprowadzana po raz pierwszy, powinna być ona wykonana po upływie 5 lat, np. jeżeli budynek został oddany do użytkowania np. w sierpniu 2022 r., kontrola 5-letnia powinna być przeprowadzona w 2027 r. w dowolnym miesiącu”.