Co do zasady nie jest wykluczona budowa budynku gospodarczego w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy. Decyzja w tym zakresie wymaga jednak uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (RDOŚ), która prowadzi weryfikację pod względem ograniczeń z ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska i uchwały sejmiku województwa ws. wyznaczenia obszaru chronionego krajobrazu.
Z kontekstu zapytania należy wnioskować, że chodzi o zakazy ujęte w przepisach ustawy o ochronie przyrody (dalej: OchrPrzyrodU). Należy zatem przytoczyć treść jej następujących przepisów:
Art. 24 [Zakazy]
1.Na obszarze chronionego krajobrazu mogą być wprowadzone następujące zakazy:
(…)
2) realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;
(…)
8) budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od:
a) linii brzegów rzek, jezior i innych naturalnych zbiorników wodnych,
(…)
2. Zakazy, o których mowa w art. 24 ust. 1–1b OchrPrzyrodU, nie dotyczą:
1) wykonywania zadań na rzecz obronności kraju i bezpieczeństwa państwa;
2) prowadzenia akcji ratowniczej oraz działań związanych z bezpieczeństwem powszechnym;
3) realizacji inwestycji celu publicznego;
(…).
Znaczenie ma również art. 53 ust. 4 pkt 8 oraz art. 60 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: PlanZagospU), w których postanowiono, że:
Art. 53 [Postępowanie w sprawie wydania decyzji]
(…)
4. Decyzje, o których mowa w art. 51 ust. 1 PlanZagospU, wydaje się po uzgodnieniu z:
8) regionalnym dyrektorem ochrony środowiska – w odniesieniu do innych niż wymienione w art. 53 ust. 4 pkt 7 PlanZagospU obszarów objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody;
(…).
Art. 60 [Organy uprawnione do wydania decyzji]
1. Decyzję o warunkach zabudowy wydaje, z zastrzeżeniem art. 60 ust. 3 PlanZagospU, wójt, burmistrz albo prezydent miasta po uzgodnieniu z organami, o których mowa w art. 53 ust. 4 PlanZagospU, i uzyskaniu uzgodnień lub decyzji wymaganych przepisami odrębnymi.
(…).
W kontekście przywołanych wyżej przepisów warto odnotować wyrok WSA w Warszawie z 11.1.2018 r., IV SA/Wa 2410/17, Legalis, w którym analizowano skargę spółki na decyzję GDOŚ w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy w odniesieniu do budynku gospodarczego, planowanego do usytuowania w granicach obszaru chronionego krajobrazu. W podanej sprawie RDOŚ odmówił uzgodnienia przedłożonego projektu decyzji uznając, że planowane zamierzenie inwestycyjne naruszy zakaz wymieniony w uchwale sejmiku województwa w sprawie obszaru chronionego krajobrazu, tj. zakaz budowania nowych obiektów budowlanych w pasie o szerokości 100 m od: a) linii brzegów rzek, jezior i innych naturalnych zbiorników wodnych, b) zasięgu lustra wody w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących przy normalnym poziomie piętrzenia określonym w pozwoleniu wodnoprawnym, o którym mowa w art. 122 ust. 1 pkt 1 PrWod – z wyjątkiem urządzeń wodnych oraz obiektów służących prowadzeniu racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej.
Z powyższego należy więc wnioskować, że decyzja o warunkach zabudowy wymaga w podanym zakresie przedmiotowym uzgodnienia z RDOŚ. Organ ten weryfikuje warunki w kontekście zapisów OchrPrzyrodU oraz postanowień uchwały sejmiku województwa w sprawie wyznaczenia obszaru chronionego krajobrazu, gdzie są określane m.in. zakazy właściwe dla danego obszaru chronionego krajobrazu lub jego części, wybrane spośród zakazów wymienionych w art. 24 ust. 1 OchrPrzyrodU i wynikające z potrzeb ochrony tego krajobrazu.