Pobierz bezpłatnie raport „Działanie administracji samorządowej w okresie pandemii COVID-19”
Wypełnij formularz, w e-mailu zwrotnym otrzymasz link do publikacji.
Zapoznaj się z zawartością publikacji oraz jej autorami
Działanie administracji samorządowej w okresie pandemii COVID-19 - wszystko co musisz wiedzieć
dr hab., prof. WSB, Robert Gawłowski
dr hab. Mikołaj Tomaszyk
Grzegorz Piotr Kubalski
Renata Maciejczak
2023 r.
Wydawnictwo C.H.Beck
Spis treści
- Wstęp
- COVID-19 a odporność administracji
- Jak administracja radziła sobie z pandemią – doświadczenia międzynarodowe
- Administracja samorządowa w czasie pandemii – analiza wyników badań
• Organizacja administracji samorządowej
• Wiedza i umiejętności pracowników samorządowych
• Współpraca z partnerami z sektora prywatnego i pozarządowego
• Zarządzanie kryzysowe
• Analiza jakościowa wyników badań na podstawie rozmów z przedstawicielami JST
- Z perspektywy administracji samorządowej
• W sytuacjach kryzysowych liczy się szybki i konkretny przekaz informacji – wywiad z wójtem gminy Cekcyn Jackiem Brygmanem,wiceprzewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP
• Środki europejskie to ogromne wsparcie dla całego regionu – wywiad z dr. Marcinem Wajdą, dyrektorem Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego
- Rekomendacje i wnioski
• Wnioski organizacyjne i legislacyjne po trzech latach pandemii COVID-19, dr hab. Robert Gawłowski
• Organizacje samorządowe odegrały kluczową rolę w kształtowaniu przepisów pandemicznych, Grzegorz Piotr Kubalski
O Autorach
dr hab., prof. WSB, Robert Gawłowski – Administratywista i politolog. Jego zainteresowania badawcze związane są z zagadnieniami zarządzania publicznego, samorządem terytorialnym oraz relacjami rządowo-samorządowymi. Współpracował z organami administracji samorządowej, rządowej oraz jako ekspert OECD i Rady Europy.
dr hab. Mikołaj Tomaszyk – Autor jest profesorem UAM, politologiem, absolwentem studiów MBA i studiów teologicznych, samorządowcem (b. zastępca burmistrza w Świebodzinie i w Luboniu), członkiem grupy ekspertów 3W ds. transportu. Jego pasją jest transport publiczny. Prowadzi zajęcia z polityki miejskiej na uniwersytetach w Greifswaldzie oraz w Hanowerze. Ekspert w projektach dofinansowanych ze środków UE. Zainteresowania naukowe: bezpieczeństwo w mieście, miejska polityka transportowa, samorząd terytorialny. Aktualnie bada wykorzystanie autobusów wodorowych przez operatorów publicznego transportu zbiorowego w Polsce i na świecie. Ostatnio opublikował monografię poświęconą poczuciu bezpieczeństwa w transporcie zbiorowym oraz opracowanie dotyczące feministycznej koncepcji badań nad miastem.
Grzegorz Piotr Kubalski – Prawnik, teoretyk i praktyk samorządu terytorialnego; czynny samorządowiec – był m.in. przewodniczącym Rady Powiatu Legionowskiego i wójtem Gminy Jabłonna; obecnie członek Zarządu Powiatu Legionowskiego; ekspert samorządowy, od 2008 r. związany ze Związkiem Powiatów Polskich, w którym obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora biura; udzielał również wsparcia Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Głównemu Urzędowi Statystycznemu i Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej.
Renata Maciejczak – Koordynator ds. projektów wydawniczych w Wydawnictwie C.H.Beck, doświadczony wydawca i redaktor ds. tematyki samorządowej; obecnie prowadzi dział publikacji poradnikowych dla segmentu biznes i administracja.