3.10.2016 r. Sejm uchwalił specustawę ws. afrykańskiego pomoru świń

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce na początku 2014 r. W ubiegłym roku choroba dotyczyła głównie dzików. Ale już w połowie 2016 r. odnotowano ogniska wirusa w 15 gospodarstwach. W sumie dotychczas w Polsce wykryto 19 ognisk ASF, achoroba wyszła poza województwo podlaskie, pojawiła się w gospodarstwach rolnych na Lubelszczyźnie i Mazowszu. W przypadku nałożenia na Polskę zakazu eksportu, może to zabić całą polską hodowlę.

Wykup świń ze stref zagrożonych i przerobienie ich na konserwy zakłada uchwalona 3.10.2016 r. przez Sejm specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (dalej: ASF). Ustawa ma wejść w życie dzień po dniu ogłoszenia. Teraz trafi do prac w Senacie.

Rządowa propozycja zakłada wykup ze strefy ochronnej zwierząt, które osiągnęły wagę ubojową i przerobienie ich na konserwy. Pozwala w trybie bezprzetargowym zakupić mięso zdrowych świń ze stref objętych zapowietrzeniem. Do tej pory były problemy z zagospodarowaniem wartościowego mięsa wieprzowego z tych stref, ponieważ prywatni przedsiębiorcy nie kwapili się do skupu, a możliwości skupu przez podmioty finansów publicznych były ograniczone koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych procedur przetargowych.

Sytuacja jest poważna. Hiszpania walczyła z wirusem przez 25 lat wybijając 2 mln sztuk świń, jednocześnie zakazując ich chowu . Jednak takie rozwiązanie w polskich warunkach jest nie do zaakceptowania.

Jedną z form zwalczania ASF jest zmniejszenie populacji dzików.

Ważne
Ministerstwo rolnictwa przygotowuje także inną specustawę, którazmieni kilka ustaw w sprawach dotyczących warunków chowu i hodowli świń. Zmiany mają dotyczyć m.in. kwestii odstrzału dzików, bezpieczeństwa hodowli trzody chlewnej, systemu wydawania świadectw zdrowia dla zwierząt, systemu ich identyfikacji. 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności